Zpátky na blog

Některé firmy ve smitiu nebudou. Proč?

(není zadáno) | Vladimír Švehla

Smitio je založené na přehlednosti a struktuře

Věříme, že když společnost představí svou nabídku tak, aby kandidát ihned dostal jasné a nepřibarvené informace o své práci, ve výsledku profitují všichni. Kandidáti dopředu vědí, do čeho jdou, a firmy tak získají přesně ty lidi, které chtějí a potřebují.

Na současném trhu práce zatím není takový přístup pravidlem a ne všechny firmy, se kterými jednáme o začlenění do smitia, sdílí náš názor. Proto u nás v profilu každá společnost musí vyplnit všechny povinné informace a zveřejnit manažera, který daný projekt vede. Počet IT specialistů, kteří přes smitio našli svůj job, nás v našem postoji utvrzuje. Proto ve smitiu zatím některé společnosti nebudou.

Za klíčové informace pro kandidáta považujeme nabízenou mzdu, informace o projektu na kterém bude pracovat a kontakt na vedoucího. Mzda je pro nás důležitá, protože podle ní se rozhoduje většina kandidátů. Nechceme plýtvat jejich časem na nabídky, které pro ně nejsou relevantní. Propojení na vedoucího projektu zajistí, že se kandidát bude bavit s člověkem, který je pro něj zásadní. Rozumí totiž práci po technické stránce a zároveň dokáže jasně popsat, o čem je projekt, na kterém bude kandidát pracovat.

A jaké jsou nejčastější důvody, které brání firmám vložit do smitia všechny tyto informace?

1. Zveřejnění mzdy

Společnosti se otevřeně brání uveřejňování mzdy, ať už je důvodem konflikt mezi zaměstnanci nebo informovanost trhu a konkurence.

 • „Nechceme, aby naši současní zaměstnanci věděli, jakou mzdu nabízíme na nové pozice.”
 • „Nechceme, aby lidé věděli, kolik si u nás zaměstnanci vydělávají.”
 • „Nevíme, jakou mzdu nabídnout. Výše mzdy se u nás odvíjí od schopností a zkušeností IT specialisty, který přijde na pohovor.”
 • „Obáváme se, že v inzerátu uvedeme vyšší mzdu než bychom reálně po pohovoru nabídli, a tím bychom přišli o IT specialistu.”

2. Zapojení manažerů do náboru

Společnosti, které mají vlastní HR oddělení často nemají se zapojením manažerů hned ze startu zkušenost, jejich stávající procesy s takovou variantou nepočítají a tudíž neví, jak manažery správně zapojit.

 • „Nábor je práce HR. Ti si vedou veškerou komunikaci s IT specialistou, ne manažer.”
 • „Manažer nemá čas bavit se s každým kandidátem, proto u nás HR dělá předvýběr.”
 • „Manažeři nevědí, jak komunikovat s IT specialistou.”
 • „Před pohovorem neumíme říct, do jakého týmu bude IT specialista zařazen.”

3. Popis projektu

Tématu projektu ve smitiu a jeho důležitosti jsme věnovali jeden z předcházejících článků. V zásadě projektem rozumíme to, na čem bude člověk ve firmě pracovat. Společnostem v jejich zvěřejňování projektu často brání následující důvody:

 • „Zkrátka nemáme projekty.”
 • „Nad projekty máme podepsané NDA a nemůžeme je zveřejnit”.
 • „Nenabíráme do konkrétního projektu a systém u nás ve firmě funguje jinak.”

Především v oblasti zveřejňování mzdy společnosti spoléhají na to, že stávající zaměstnanci nesmí o výši mzdy mluvit a tato bariéra jim často pomáhá držet u stávajících zaměstnanců nižší mzdy, než je na obdobné pozici obvyklé. Věříme, že i díky smitiu takový přístup firem dříve, či později změníme. A pokud se po přečtení našeho článku rozhodnete říct si o navýšení mzdy, bude se vám hodit malý návod jak na to.

P.S. Problematice zveřejňování mezd se bude věnovat i v našem dalším článku, kde se pokusíme zjistit i to, jaký vliv mělo uzákonění povinného zveřejnění mezd v loňském roce na pracovní trh na Slovensku.

Nabídky ze smitia
Sdílet