Zpátky na blog

BDO Czech Republic dává šanci juniorům

3. 8. 2021 | Denisa Janatová

S Martinem z BDO Czech Republic se znám 5 let, ještě jako recruiterka jsem mu pomáhala budovat tým v jeho startupu. Nyní se opět naše profesní cesty zkřížily a my se potkali, abychom probrali jeho nově vznikající IT divizi. Povídali jsme si o jeho současném týmu. Martin o svých lidech mluvil s nadšením a také chválil, jak je jejich spolupráce založená na vzájemné důvěře a sebeodpovědnosti.

Jako pracující maminku mě zaujal příběh Dominiky, která nastoupila do BDO Czech Republic jako úplná IT juniorka hned po mateřské. Mile mě překvapilo, že Martin je otevřený i do nově budovaného týmu přijmout také juniorní kandidáty, a ještě k tomu na částečný úvazek. 

Nedalo mi to a spojila jsem se s Domčou, abych zjistila, co stojí za jejím příchodem do BDO a jak se jí tam daří. 

A tady si můžete její příběh přečíst i vy.

Domi, ty jsi původně vystudovaná učitelka 1. stupně ZŠ, pak ses stala maminkou a teď jsi na pozici IT juniora specialisty. Proč už tě školáci nepotkávají ve třídě a nerozdáváš jedničky?

Ano, jsem vystudovaná učitelka, která rok učila na státní škole. Následně se mi narodily dvě děti a já se začala zajímat o respektující přístup výchovy. Uvědomila jsem si, že nechci být součástí státního školství, zvláště, když mám dvě malé děti (5 a 3 roky). Každý učitel musí věnovat dětem nemalou energii a já se obávala, abych všechnu tu svou energii nenechala ve škole a na ty své děti už mi nezbude. Proto jsem dva roky zpět začala řešit, co bych mohla dělat jiného.

Proč sis zvolila IT obor?

Šla jsem po tom, co mě bavilo a co mi šlo, vyšla z toho matika a následně IT.

Co tě vedlo k tomu, že ses do změny vrhla již během rodičovské dovolené?

Chtěla jsem se připravit na to, až mi skončí rodičovská. Kamarádka na hřišti mi poradila Czechitas, kde jsem si vybrala kurz programování, na podzim jsem se pak přihlásila do digitální akademie.

Od března pracuješ v BDO, hlásila ses i do jiných společností? Řekneš mi, jaké jsi z toho měla pocity, zkušenost, jak se na tebe jako na juniorku a absolventku Czechitas akademie dívali?

V lednu jsem začala rozesílat životopisy. Sama jsem byla překvapená, kolik firem mělo o mě, jako úplného juniora s nadšením do IT, zájem. BDO vyhrálo díky jejich přístupu a flexibilitě.

Co na to říká rodina a okolí? Že jsi změnila obor?

Rodina byla na začátku hodně překvapená, nerozuměli tomu, proč jsem ztratila 5 let studiem, když se tomu nebudu věnovat, ale nakonec mi hodně fandí a podporují mě. Manžel mi řekl, že hlavu na to mám a zadní vrátka ve školství případně taky, když se to nepovede. Jako učitelka bych sice měla více peněz, ale už bych nikam nerostla.

Jak se dají zvládnout 2 malé děti a práce, kde se neustále učíš?

Ze začátku to bylo krušné a náročné, hlavně teda pro děti, které byly zvyklé, že chodíme 2 denně ven, teď se střídáme hodně s manželem, který mi hodně pomáhá a hlídá děti, když já potřebuji do kanceláře. Musím se přiznat, že nejsem superžena a domácnost šla teda trochu do pozadí.

Jaký je Martin jako manažer?

Martin je úplně skvělý, chce, abychom splnili tu svou práci, ale dává nám prostor na seberozvoj, podporuje nás a je flexibilní a vstřícný.

Na co bys nalákala další potenciální členy týmu?

Kyberbezpečnost je atraktivní obor. Přístup týmu je super, rozumíme si. Osobní rozvoj je samozřejmostí a s Martinem se dá domluvit na čemkoliv.

Nakonec, řekneš mi něco o sobě?

Jsem aktivní člověk, dělám jógu, jezdím s dětmi na kole a miluji filmy v původním znění. Nemám ráda lítání letadlem a uklízení.

Tento rozhovoru byl moc příjemný a věřím, že bude nejednoho člověka, který se chce vrhnout do světa IT, motivovat. Stačí jen chtít a jak řekla Domča: „Jde o to, aby člověk logicky myslel a vše ostatní se dá naučit. Ráda by podpořila holky, které nad tím přemýšlí, tak ať se nebojí."

Pokud vás zajímá perspektivní obor kybernetické bezpečnosti, podívejte se do smitia na profil BDO Czech Republic a spojte se přímo s Martinem Hořickým nebo Evou Babičíkovou. Stojí to za to!

Martin se v IT poradenství pohybuje více než 14 let. Má hluboké technické znalosti, díky kterým se dokáže soustředit se na vývoj řešení, návrh architektury, stejně jako zabezpečení a ověřování IT podle různých standardů. Nyní je na pozici partnera ve společnosti BDO

Martin miluje lyžování a moc nechodí v oblecích, to potvrzuje tato fotka, na které má půjčené sako :) 

BDOje pátou největší poradenskou sítí na světě, která poskytuje služby v oblasti auditu, účetnictví, daňových a poradenských služeb jak veřejným, tak i soukromým organizacím.

"Nově budujeme divizi IT poradenství BDO Consulting.  Ajťáci už u nás nebudou řešit jen "dráty", ale stanou se partnery byznysu našich klientů. Nový tým bude firmám radit, jak si pomocí softwarových robotů nebo digitálních pracovníků usnadnit podnikání." Říká Martin o nové divizi.

Mrkněte na pozice v BDO:
Sdílet