Zpátky na blog

Cleverlance vzdělává novou IT generaci

3. 1. 2022 | Kateřina Marešová

Společnost Cleverlance působí na trhu již více než 20 let. Ve svých začátcích se specializovala na Java a .NET technologie, na těchto platformách byla jedním z největších dodavatelů SW řešení v ČR a SK.  V Cleverlance neusínají na vavřínech a pružně reagují na technologické i obchodní trendy.  Covidová krize jim místo problémů přinesla spoustu nových projektů, založených hlavně na zvýšené potřebě digitalizace.

Jejich zákaznické portfolio je tvořeno většinou bank a telco společností na českém trhu. S výsledky dovedností vývojářů Cleverlance se ve skutečnosti potkáváte každý den – používáte jimi vyvinuté bankovní aplikace, včetně těch mobilních. Nebo si díky jejich práci můžete on-line nakonfigurovat a koupit auto či přečíst novinky na sociálních sítích.

Jsou technologickým lídrem evropského trhu a patří mezi 3 největší české IT společnosti.

Průběžně se jejich kompetence, řešení i tech stack rozšiřují a v dnešní době mají velmi specifické know-how, kterým se rozhodli podpořit českou a slovenskou IT komunitu a dát příležitost těm, kteří chtějí také růst.

Vybudovali vzdělávací systém, díky kterému podpoří ročně rozvoj cca 200 nových IT specialistů.

Český a slovenský trh naráží na fakt, že studenti vysokých škol se často učí na projektech, které tvoří v ideálních podmínkách. Což absolventy ale nepřipraví na reálné situace. A to následně vede k frustraci jak začínajících juniorů, tak i jejich zaměstnavatelů. Problém je také v tom, že sice mají příležitost získat povědomí o poměrně širokém spektru technologií, ale u většiny není prostor se jim v rámci výuky věnovat do hloubky. V Cleverlance proto nabízí kurzy a workshopy, kde se jejich zkušení senior specialisté o své praktické zkušenosti dělí s veřejností.

Když přišla první vlna Covidu a všechny zaskočil lockdown, mělo to velký dopad i na IT komunitu. Sice se výrazně zvýšila poptávka po  lidech, ale prakticky zamrzla komunikace a omezily se možnosti jejich vzdělávání. Do té doby se často potkávali na různých meetupech, hackethonech a konferencích. A loni se většina z nich neuskutečnila.

Tomu trhu chybí právě ta možnost sdílet své znalosti, mít příležitost je společně probrat. Písemná forma prostě nestačí. Důsledky této situace IT komunita pociťuje dodnes, i když letos se konečně i nějaké akce uskutečnily.

I v Cleverlance toto zaznamenali, rozhodli se využít příležitosti a ve svých vzdělávacích aktivitách přešli do onlinu.  Chtějí si zachovat schopnost své zkušenosti sdílet s ostatními. Takto on-line mohou skvěle adaptovat svůj ozkoušený systém vzdělávacích kurzů, boot campů a akademií.

Jejich výsledkem jsou ročně stovky o "něco chytřejších" juniorů i zkušenějších vývojářů, testerů a analytiků. Část z nich potom nachází uplatnění přímo v Cleverlance, ale není pochyb, že z toho profituje IT trh celkově. Absolventy těchto akcí jsou často IT specialisté, pracující třeba ve firmách, kde nemají možnost rozvíjet se horizontálně a tech stack jejich zaměstnavatele nebo zákazníka stojí na sebevzdělávání a proaktivitě vybraných lidí. Na kurzech a workshopech Cleverlance se potkají s lidmi, pro které je řešení, na němž pracují, prakticky denním chlebem.

A aby toho nebylo málo, v Cleverlance se pustili i do vzdělávání dětí. Opakovaně jsme během zimních měsíců zavřeni doma. Většina rodičů "ví" a „roste z toho“, když se mají s dětmi učit základy. Na stranu druhou – na čem spolu nejlépe trávit čas – na tom, co nás baví. Spousta dětí ke svým tátům a mámám vzhlíží – zajímá je, co dělají. První vlaštovkou bylo školení pro děti na HTML. Vítek z Cleverlance (mimochodem úplně první zaměstnanec firmy) je na on-line kurzu naučil základům HTML, díky kterým pak rodiče s dětmi třeba postaví svůj vlastní web. 

 

Níže přehled akcí, které Cleverlance pro komunitu v nejbližší době pořádá.

Angular Clever Akademie

Spousta vývojářů si chce rozšířit svůj tech stack i o znalost programování frontendu - Angular Clever Akademie je to naučí.

Výhodou oproti jiným online kurzům je to, že vás kurzem v češtině provede jeden z nejzkušenějších frontendistů v Cleverlance, Vašek Kandus a po skončení kurzu budete schopni opravdu začít reálně programovat.

Co musíte mít za předpoklady?

Znát CSS, HTML alespoň na základní úrovni a je dobré mít základní znalost práce s JavaScriptem. Je dobré mít základy a povědomí o OOP (co jsou to metody, třída, rozhraní atd.). Jako bonus pro vás bude znalost Promisy a Observable, ale není to podmínkou.

Nejbližší akademie začne už 3.5. 2022 a mají ještě pár volných míst, tak pokud vás to zajímá, můžete se registrovat zde.

 

Grafika pro děti s QUB Digital

Doporučený věk účastníků je 10-15 let.

Na tomto kurzu se děti v první lekci seznámí s barvami a za pomoci on-line nástroje či fotky vytvoří svoji vlastní barevnou paletu.

V rámci druhé lekce proberou typografii a kreativně napíší svoje jméno.

Třetí lekce bude zasvěcena historii. Dozví se mimo jiné i to, kdo vymyslel ikonu koše v počítači a další.

Na kompozici se podíváme v lekci čtvrté a nakreslíme si svoji produktovou etiketu. V páté (poslední) lekci dostanou možnost nakreslit si svůj vlastní komix v nástroji Figma.

Kurz začíná už 4.5. 2022 a registrovat své děti můžete zde.

 

Testing Clever Akademie

Tato akademie je jednou z nejoblíbenějších a nejvyhledávanějších, jelikož nováčkům otevírá bránu do světa IT.

V Testing Akademii se seznámíte s metodami testování software, testovacími nástroji, test analýzou a prací s databázemi. Teorii si můžete vyzkoušet prakticky na jejich vlastní výukové aplikaci pro cestování. Díky tomu nahlédnete do kódu aplikace, odhalíte chyby, naučíte se napsat testovací scénář a vyhledávat v databázích.

Pokud vás to zaujalo, nejbližší akademie proběhne od 13.-17.6. 2022, tak se nezapomeňte včas registrovat.

Sdílet