Do pěti let počet chytrých domácností výrazně vzroste. Práci budou mít „hodinoví ajťáci“
10. 2. 2025 | smitioSvětla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku – technologické vychytávky, které mají usnadnit provoz domácností, se pomalu zabydlují v českých domovech.
Zhruba desetina českých domácností už má kromě počítače k internetu připojené i spotřebiče, bezpečnostní systémy či zařízení na ovládání energií. „Chytrá domácnost je koncept propojení elektronických zařízení a systémů, které lze vzdáleně ovládat nebo automatizovat pomocí internetu. Typicky zahrnuje funkce jako chytré osvětlení, termostaty, zabezpečovací systémy, audio-video technologie, chytré spotřebiče a další zařízení, která usnadňují každodenní život, šetří energii a zvyšují bezpečnost. Z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že počet Čechů využívajících chytrá zařízení ve své domácnosti meziročně stoupá. Zatímco v roce 2020 využívalo alespoň jedno takové zařízení sedm procent domácností, o dva roky později to už bylo 12 procent a v loňském roce 18. Tato čísla naznačují, že podíl chytrých domácností v České republice je zatím relativně nízký, ale s rostoucím trendem,“ popsala Denisa Janatová, ředitelka společnosti smitio.
Velký podíl na zvyšování počtu chytrých domácností v Česku má i mít bude generace Z. Ta totiž dorůstá do věku, kdy si začíná pořizovat vlastní bydlení, a právě důraz na moderní technologie hraje při výběru nového domova velkou roli. Zástupci generace Z neznají svět bez internetu, proto jim jeho využívání k řízení domácnosti přijde samozřejmé. „Zájem o chytré domácnosti se každoročně zvyšuje. Mezi hlavní faktory patří pokles cen technologií, jejich jednodušší instalace a ovládání, ale také rostoucí důraz na energetickou úsporu a bezpečnost. Odhaduje se, že do roku 2030 bude chytré zařízení vlastnit většina domácností. Internet věcí (IoT), který zahrnuje všechna zařízení, která lze prostřednictvím internetu připojit k jiným zařízením a následně je tak ovládat, využívají zejména mladí lidé, nejrozšířenější je mezi věkovou skupinou 25 až 44 let,“ doplnila Denisa Janatová.
Nejvíce zatím Češi využívají chytré pomocníky k optimalizaci spotřeby nebo zabezpečení svých domovů. Využít je ale lze i pro úklid nebo správné skladování potravin. „Mezi nejoblíbenější chytré technologie patří chytré osvětlení – například žárovky, které lze ovládat přes telefon. Velmi populární jsou termostaty a klimatizace, které optimalizují spotřebu energie. Zejména v rodinných domech jsou čím dál častěji využívány chytré zabezpečovací systémy. A zejména u mladší generace jsou velmi oblíbené spotřebiče s umělou inteligencí, jako jsou chytré lednice, pračky nebo robotické vysavače,“ vyjmenovala Denisa Janatová.
Život v chytré domácnosti představuje několik výhod od snižování nákladů na energie přes vyšší bezpečnost až po úsporu času. Má ale i svá úskalí. „Řada odborníků varuje před zneužitím dat, kdy připojení k internetu může představovat riziko hackerských útoků. V současné době někteří lidé narážejí na problémy s kompatibilitou, ne všechna zařízení spolupracují hladce, což může uživatelům ztěžovat integraci do jednoho systému. Určitý problém představuje i technická náročnost, kdy někteří uživatelé mohou mít jednoduše problémy s instalací nebo používáním technologií. A v neposlední řadě je to cena. I když ceny postupně klesají, pořízení plně chytré domácnosti stále může znamenat vysoké vstupní náklady,“ řekla Kateřina Marešová, ředitelka obchodního oddělení a oddělení péče o zákazníky společnosti smitio.
I když většina zařízení chytrých domácností po instalaci funguje automaticky, zcela bezúdržbové nejsou. Rozvoj chytrých domácností představuje další pracovní příležitosti pro řadu IT odborníků. „Mezi nejžádanější profese patří vývojáři IoT, kteří se zaměřují na integraci zařízení a vytváření chytrých funkcí. Kyberbezpečnostní experti, kteří chrání data a zařízení před hackerskými útoky. Datoví analytici, kteří se věnují optimalizaci fungování chytrých systémů. UX/UI designéři, kteří usnadňují ovládání aplikací chytrých zařízení. Bohužel, stejně jako v jiných oblastech informačních technologií i zde se český trh potýká s nedostatkem kvalifikovaných odborníků. Zejména pozice spojené s IoT a kyberbezpečností jsou velmi žádané a vzhledem k rostoucímu zájmu o chytré domácnosti lze předpokládat, že se jejich nedostatek bude prohlubovat,“ predikuje Denisa Janatová.
V souvislosti s rostoucím trendem chytrých domácností se v Česku stále častěji hovoří o profesi „hodinový ajťák“. „Koncept „hodinového ajťáka“ má v Česku určitý vzestup, oblíbený je zejména u malých a středních firem, které nemají vlastní IT oddělení, ale potřebují občasnou odbornou pomoc. V několika málo nadcházejících letech lze ale očekávat, že se jejich činnost masivně přesune zejména do českých domácností, kde budou nastavovat, aktualizovat a optimalizovat chytré technologie,“ uzavřela Denisa Janatová.
#smitio #ai #smarthome #IoT #cybersecurity