Employer branding: firmy v Česku stále podceňují sebeprezentaci.
15. 5. 2025 | smitioEmployer branding – pojem, který je na českém pracovním trhu stále častěji skloňován. Jde o způsob, jakým firma vytváří a prezentuje svůj obraz zaměstnavatele – tedy to, jak je vnímána lidmi, kteří v ní pracují nebo by v ní pracovat chtěli. Na získání mladých talentů a zkušených IT odborníků má zásadní vliv.
Podle průzkumu LinkedIn Talent Solutions si 75 procent uchazečů o práci zjistí pověst firmy předtím, než se vůbec rozhodne poslat životopis. Šetření společnosti Glassdoor pak uvádí, že 69 procent zaměstnanců by si raději vybralo zaměstnavatele s dobrou reputací, i kdyby měli o něco nižší plat. „V dnešním vysoce konkurenčním prostředí je přilákání a udržení nových talentů pro firmy klíčové. Tradiční náborové metody už často nestačí. Úspěšné společnosti si uvědomují, že bez silného employer brandu nemohou na trhu uspět. Organizace se silnou značkou zaměstnavatele mohou podle průzkumu Harvard Business Review snížit náklady na nábor až o 43 procent, protože nemusí tolik utrácet za inzerci a náborové agentury. Podle údajů LinkedIn mají firmy s dobrým employer brandingem o 50 procent více kvalifikovaných uchazečů,“ popsala Denisa Janatová, ředitelka společnosti smitio.
S nástupem mladé generace na pracovní trh význam prezentace firem roste, právě mladým totiž záleží na tom, jakou má firma, ve které chtějí pracovat, image. Průzkum od Universum Global ale ukázal, že více než 60 procent firem vůbec nesleduje, jakou má jejich firma pověst mezi uchazeči. „Stále ještě značná část firem míní, že stačí nabídnout dobrý plat. Bez pozitivní reputace a silné značky zaměstnavatele je pro ně ale čím dál těžší oslovit a přesvědčit kvalitní kandidáty. Společnost CareerArc zaměřující se na nábor a získávání talentů uvádí, že až 86 procent mladých kandidátů si firmu vyhledá online, než vůbec odešle životopis. Pokud o firmě neobjeví nic pozitivního, jdou hledat jinam. Data průzkumu LinkedIn Talent Trends ukazují, že 75 procent uchazečů z generace Z odmítne pracovní nabídku, pokud se jim nelíbí image firmy jako zaměstnavatele. Obecně generace Z preferuje firmy, které komunikují autenticky na sociálních sítích, ukazují reálné příběhy zaměstnanců, dbají na diverzitu, udržitelnost a etiku,“ uvedla Denisa Janatová.
Specifickou oblastí je nábor specialistů v sektoru informačních technologií. Employer branding je v IT extrémně důležitý – důležitější než v mnoha jiných oborech. Na trhu je dlouhodobě nedostatek kvalifikovaných IT odborníků. Firmy tak soupeří o omezený počet lidí. Silná značka zaměstnavatele může být tím, co o získání top kandidáta rozhoduje. „Nábor v IT je specifický kvůli vysoké poptávce firem a nízké nabídce kandidátů s unikátními technickými dovednostmi. IT profesionálové kladou důraz na profesní růst, kvalitní pracovní kulturu, flexibilitu a transparentní komunikaci. Firmy musí cílit na relevantní online i offline kanály a nabízet autentické informace o smyslu práce, projektech a přístupu k technologiím – jedině tak mají šanci tyto vysoce ceněné odborníky zaujmout a udržet,“ shrnula Kateřina Marešová, ředitelka obchodního oddělení a oddělení péče o zákazníky společnosti smitio.
Employer branding není o vytváření iluzí, ale o tom, jak co nejvěrněji ukázat firemní realitu a tím přitáhnout ty správné lidi. IT profesionálové bývají technicky orientovaní, kritičtí a citliví na marketingové fráze. Právě proto je zásadní prezentovat firmu autenticky. „Nejlepší vizitkou firmy jsou spokojení zaměstnanci – vhodné tak je sdílet jejich reálné příběhy a nechat je mluvit o zkušenostech, projektech a o tom, co je na práci v dané firmě baví. Podstatná je transparentnost – firma by měla otevřeně mluvit o výzvách, používaných technologiích i o směru, kterým se ubírá. Kandidátům také záleží na prostředí, ve kterém budou pracovat, vhodné je proto představit pracovní prostředí, týmy i projekty. Kandidáti chtějí vědět, jak to ve firmě funguje – zda je čeká práce v moderním open space nebo v klidných kancelářích se stabilní infrastrukturou,“ vyjmenovala Kateřina Marešová.
Employer branding je v Česku zatím „v plenkách“. S proměnami trhu práce jeho význam ale roste. „V České republice je employer branding stále v rozvoji, ale většina firem ho zatím nevyužívá naplno. Jen asi 25 procent českých firem má aktivní a promyšlenou strategii employer brandingu, zpravidla jde o větší firmy. Malé nebo střední podniky tuto oblast neřeší prakticky vůbec nebo jen okrajově, i když by jim právě to mohlo pomoci konkurovat velkým značkám. Zájem o tuto oblast ale pozvolna roste především kvůli nedostatku lidí na trhu práce, převážně v IT, financích a výrobních firmách. Zejména u náboru mladších a kvalifikovaných kandidátů je to, jak firma působí navenek, zásadní,“ uzavřela Denisa Janatová.
Mohlo by vás zajímat:
Teambuildingy zažívají renesanci. Trendem je zapojování rodinných příslušníků
Umělá inteligence usnadňuje práci personalistům. Zcela je ale nikdy nenahradí
Jaké benefity frčí ve světě jedniček a nul?
#smitio #employerbrand